HOME STAGING. Jak zostać profesjonalnym home stagerem? Relacja z zaawansowanego kursu.

Mieszkanie po metamorfozie / home staging - Projektantka ma PLAN
Mieszkanie po metamorfozie podczas szkolenia Stage-it-up - Metamorfoza Żywego Organizmu, edycja marzec 2017. 
Autor zdjęcia: Dymitr Kalasznikow (www)

Home staging to termin poruszany obecnie coraz częściej przez osoby, które chcą zająć się tym zawodowo, jak również przez osoby zajmujące się wynajmem długo- lub krótkoterminowym oraz sprzedające swoją nieruchomość. Temat poruszany jest również przez agentów i biura nieruchomości oraz przez fipperów. 
Po raz pierwszy o home stagingu pisałam na blogu z początkiem 2017 roku. Powstał wtedy post po ukończonym przeze mnie kursie. Temat zainteresował i wciągnął mnie tak bardzo, że przez cały czas poznaję ten temat głębiej. Konsekwencją tych wszystkich działam było nawet wystąpienie w radiowej Czwórce, gdzie opowiadałam, kim jest mieszkaniowy „magik”. Przez ten czas wydarzyło się tyle wspaniałych sytuacji, ale o nich opowiem później. 
   
Szkoda, że słowo home staging nie posiada polskiego odpowiednika. Czasami nazywany jest jako „domowa inscenizacja”, gdyż są to odpowiednie triki w aranżacji przestrzeni i sposoby odpowiedniej prezentacji wnętrz, aby nabywca mógł sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało jego przyszłe mieszkanie. Powstaje taka domowa sceneria. Dobrze jest, jeśli takie wnętrza przygotujemy odpowiednio wcześniej, zanim nieruchomość pojawi się na rynku. Zadaniem home stagingu jest również podniesienie jej wartości i przyciągnięcie uwagi jak największej liczby potencjalnych klientów. Ogólnie mówiąc, warto poświęcić czas i przygotować swoją nieruchomość, żeby prezentowała się wyjątkowo zachęcająco i zwracała na siebie uwagę.       

METAMORFOZA ŻYWEGO ORGANIZMU – KURS HOME STAGINGU dla zaawansowanych. Kurs, o którym opowiem Wam poniżej, jest kontynuacją i rozszerzeniem zakresu wiedzy zdobytej podczas szkoleń wprowadzających 1.1 i 1.2. Możecie o nich poczytać w jednym z moich wcześniejszych wpisów. Zawarłam w nim wiele zdjęć różnych aranżacji, które tworzyliśmy z innymi uczestnikami.  
Szkolenie jest z zakresu przygotowania nieruchomości (mieszkania czy domu) do sprzedaży, poznania zaawansowanych sposobów aranżacji i metamorfoza prawdziwej nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż. Kurs prowadzony był przez markę Stage-It-Up Network.

Home staging - Projektantka ma PLAN

Program szkolenia. Kurs trwał 5 dni, podczas których uczestniczyłam w zajęciach praktycznych, warsztatach i wykładach.
 
Główną wartością tego kursu było przygotowaniu konkretnej i prawdziwej nieruchomości, czyli tego „żywego organizmu” do sprzedaży. Była to praca dla realnego klienta na ustalonym wcześniej budżecie. Mogłam na własnej skórze poczuć, ile trzeba włożyć wysiłku, żeby profesjonalnie przygotować nieruchomość.

Mieszkanie  przed home stagingiem - podczas zaawansowanego kursuPrace w trakcie realizacji metamorfozy mieszkania na sprzedaż, podczas szkolenia Stage-it-up - Metamorfoza Żywego Organizmu, edycja marzec 2017.

Najważniejszą częścią całego homestagingowego procesu jest poznanie „organizmu”, w tym wypadku mieszkania. Musimy odczytać i poczuć wnętrze, żeby móc się nim prawidłowo zająć. Mieszkanie, którym się zajmowaliśmy, zlokalizowane było na warszawskiej Ochocie. Miało powierzchnię 93m2. W skład mieszkania wchodził salon z jadalnią, kuchnia, sypialnia z łazienką, pokój dziecka, druga łazienka, garderoba i hol wejściowy. 

Rozkład funkcjonalny mieszkania - kurs home stagingu - Projektantka ma PLAN
Pierwszym bardzo ważnym elementem jest odpowiednie odczytanie rozkładu wnętrza i zidentyfikowanie jego kształtu. Kształt wnętrza zdeterminuje odpowiedni dobór i usytuowanie mebli, dekoracji ściennych i akcesoriów dekoracyjnych, a nawet wpłynie na dobór kolorystyki w danym wnętrzu.
Żeby praca przebiegała szybko i płynnie, ważne jest poznanie odpowiednich zasad i praktycznych wskazówek. Jak prawidłowo ustalić punkty skupiające uwagę? Jak poprawnie wieszać dekoracje ścienne? Wszystkie te zagadnienia były omówione bardzo szczegółowo.

W pracy home stagera pojawiają się czasem takie zlecenia, które wymagają znajomości oprogramowania do projektowania 2d i 3d. Na szkoleniu poznaliśmy podstawową funkcjonalność programu do projektowania wnętrz. Oprogramowanie jest dość intuicyjne i pozwala na szybkie modelowanie w trójwymiarze, czyli 3D, a jeśli dołożymy starań, możemy wykonać fotorealistyczną wizualizację. Taki program pozwoli nam zaimportować i przeskalować istniejące rzuty mieszkania bez konieczności dokonywania pomiarów, pomoże nam w stworzeniu rzutów 2d. Możemy wykorzystać go również do planowania galerii ściennych oraz wrysowania dodatkowych planowanych elementów aranżacji wnętrz, np. kominka dekoracyjnego czy zabudowy wnęk. 

Relacja z kursu zaawansowanego home staging - Projektantka ma PLAN

Mieszkanie po metamorfozie, podczas szkolenia Stage-it-up - Metamorfoza Żywego Organizmu, edycja marzec 2017.
Autor zdjęcia: Dymitr Kalasznikow (www)


Tworzenie kompozycji malarskich - kurs home staging - Projektantka ma PLAN
Uczestniczki kursu podczas tworzenia pięknego dzieła, które ostatecznie zawisło w holu wejściowym do mieszkania.  

Tworzenie kompozycji malarskich. Było to jedno z najbardziej twórczych zadań, które wyjątkowo przypadło mi do gustu, ponieważ bardzo lubię malować, chociaż nie robię tego zbyt często. Własnoręcznie przygotowaliśmy/namalowaliśmy dekoracje ścienne. Stworzyliśmy naprawdę rewelacyjne kompozycje malarskie, które wspaniale dopełniły klimatu wnętrz. Prawidłowe określenie zadania i funkcji dekoracji odpowiada za efekt wizualny, który chcemy uzyskać. Wszystkie uczestniczki pokazały swoją artystyczną duszę, nawet jeśli nie wiedziały, że taką posiadają.
Jak stworzyć dzieło sztuki, jeśli jesteś totalnym amatorem? Moja mała refleksja po zajęciach malarskich jest taka, żeby po prostu przestać się bać, że coś się nie uda lub nie wyjdzie. Po prostu zacznij malować. To się sprawdza w 100%. Spróbujcie. Ja w najbliższym czasie planuję więcej czasu poświęcić malowaniu. Mam nadzieję, że stworzę coś przyjemnego dla oka.   

Zaawansowany kurs home stagingu Mieszkanie po metamorfozie, podczas szkolenia Stage-it-up - Metamorfoza Żywego Organizmu, edycja marzec 2017.
Autor zdjęcia: Dymitr Kalasznikow (www)Zajęcia florystyczne - zaawansowany kurs home staging
 Kompozycja kwiatowa, która powstała na zajęciach praktycznych. Dwie kompozycje zaaranżowały okna w  sypialni.

Tworzenie kompozycji kwiatowych. Kwiaty to kolejny ważny element w mieszkaniu czy domu, który dodaje życia oraz pewnego rodzaju elegancji. Podczas warsztatów, na potrzeby przygotowywanego mieszkanie powstały przepiękne kompozycje kwiatowe. Poznanie ogólnych zasad postępowania z kwiatami odgoni strach przez tymi „żywymi organizmami”, które mimo wszystko wymagają dużo troski. Bardzo lubię cięte kwiaty we wnętrzach i nareszcie wiem jak się nimi zajmować. Nie wiedziałam, że istnieją takie chwyty, dzięki którym kwiaty są w stanie bardzo długo przetrwać w mieszkaniu, które przygotowujemy do sprzedaży czy wynajmu. Już nie muszę się obawiać, że na drugi dzień przygotowany bukiet straci swoją świeżość i piękny wygląd.

Zaawansowany kurs home stagingu - metamorfoza sypialni
Mieszkanie po metamorfozie, podczas szkolenia Stage-it-up - Metamorfoza Żywego Organizmu, edycja marzec 2017.
Autor zdjęcia: Dymitr Kalasznikow (www)

Zajęcia z wykorzystaniem tkanin i materiałów tapicerskich - kurs home staging
Metamofroza sypialni - kurs home staging
 Praca z materiałami i tkaninami. Aranżacja sypialni. 

Tworzenie dekoracji z tkanin – warsztaty tapicerskie. Kolejnym ważnym elementem przy aranżacji jest odpowiednie stosowanie tkanin oraz materiałów i obić tapicerskich. Dobór tkanin, kolorów i ich faktur dopełnia wnętrze. Jednym z zadań było szycie dekoracji z różnych tkanin. Powstały m.in. poszewki na poduchy, dekoracje do pokoju dziecięcego i do łazienek. 
Osobiście nie umiem szyć, ale bardzo to lubię. To brzmi dziwnie, ale tak jest. Nie znam zasad szycia, więc często robię to intuicyjnie i po swojemu. To się chyba nazywa ta przysłowiowa „smykałka”. Uszyłam w swoim życiu kilka ubrań dla siebie oraz kilka elementów wyposażenia do domu. Po warsztatach nareszcie umiem uszyć profesjonalnie skrojoną i według zasad, poszewkę na poduszki. Na warsztatach przygotowałam dwie sztuki, które pojawiły się później w ostatecznej aranżacji sypialni i nieskromnie powiem, że prezentowały się ślicznie.  
Tapicerstwo. Ważnym aspektem w tej dziedzinie jest poznanie zasad tapicerowania. Na warsztatach mogłyśmy się przyjrzeć renowacji krzesła oraz wymianie tapicerki siedziska, oraz samodzielnie popróbować i zapoznać się ze sprzętem ułatwiającym pracę.

Kurs z home stagingu


Feng shui w home stagingu. To temat, który zainteresował mnie wyjątkowo mocno, gdyż moją wiedzę była dość znikoma. Sztuka kreowania harmonii, odpowiednie zarządzanie energią, skupianie jej w odpowiednich miejscach, prawidłowe jej aktywowanie. Feng shui wraz z home stagingiem tworzą naprawdę zgrany zespół i mają dużo ze sobą wspólnego. Jako przyszły home stager zrozumiesz, że harmonia w przestrzeni od strony stylistycznej, jak i energetycznej jest kluczem do sukcesu.

Kurs home staging


Realne zetkniecie się z asortymentem sklepowym i praca z ustalonym budżetem, nie jest łatwym zadaniem. Kolejnym naszym zadaniem były zakupy w sklepie z wyposażenie do wnętrz. Jest tak wiele rzeczy w sklepach, które są wyjątkowo piękne, że jest to zadanie wymagające dużego skupienia. Wspaniałe kolory, odcienie, tekstury doprowadzają do zawrotu głowy. I tu pojawia się problem. A tym problemem bardzo często jest budżet, który w wielu wypadkach jest wyjątkowo ograniczony. Wielogodzinne chodzenie po sklepach i ciągłe podejmowanie decyzji, dobrych decyzji, żeby w ostateczności dokonać zakupów wszystkich akcesoriów, osiągnąć zamierzony cel i nie przekroczyć budżetu jest jednym z najtrudniejszych zadań. Na szkoleniu pracowaliśmy na ustalonym realnym budżecie. Zadaniem było zrobienie zakupów do aranżowanych pomieszczeń. Przypomnę tylko, że mieszkanie miało aż 93m2, czyli przestrzeni do zagospodarowania było dość sporo. To zadanie było jednym z przyjemniejszych, ale też dość trudnym.  

Fotografia wnętrz / aparat i obiektyw szerokokątny


Fotografia, temat, który kocham wyjątkowo mocno. Już jako mała dziewczynka biegałam z jakimś rosyjskim modelem aparatu i robiłam zdjęcia. Do dzisiaj posiadam ten aparat u siebie. Ale przejdźmy do konkretów.  

Fotografia wnętrz jest głównym medium, które w najlepszy sposób umożliwia zaprezentowanie naszej pracy jako home stagera. Podczas warsztatów, które prowadził Dymitr Kalasznikow (www), profesjonalny fotograf nieruchomości, poznaliśmy główne zasady wykonywania fotografii wnętrz. 

Zasady prawidłowego komponowania i kadrowania ujęć, prawidłowego naświetlania i ekspozycji oraz elementy obróbki graficznej. Głównym zadaniem była samodzielna praca z aparatem i poznanie możliwości swojego sprzętu. Możliwości mojego aparatu okazały się „tragiczne”, odnośnie do fotografii wnętrz ;), do tego stopnia, że po kursie skończyło się zakupem nowego modelu. Przy fotografowaniu wnętrz ważne jest aby nasz aparat miał obiektyw szerokokątny by mógł objąć jak najszersze kadry. To była bardzo dobra lekcja. Zrozumieć narzędzie, z którym pracujesz, poznanie jego możliwości i umiejętność ich zastosowania, daje wiele pewności w pracy.

Dla uzupełnienia informacji PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kolejny wpis, który pojawi się na blogu, odnośnie home stagingu, będzie o przygotowaniu powyżej wspominanego kursowego mieszkania. Było to realne zlecenie od klienta i mieszkanie ostatecznie zostało wystawione na sprzedaż. Obiecuję dużo zdjęć przed metamorfozą i po oraz zdjęcia zza kulis i od kuchni, a nawet od salonu ;)  
Już teraz Was zapraszam.
 
___________________________________________
Czy korzystaliście kiedyś z usług home stagera? 
A może sami chcielibyście zająć się tym zawodowo lub skończyliście już taki kurs? Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze wrażenia lub spostrzeżenia.


Lidia